Odpowiednie podlewanie storczyków, zdjęcie storczyków

Storczyk to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kwiatów na świecie. Jednak, aby kwitł i rozwijał się w sposób zdrowy i piękny, wymaga odpowiedniego podłoża i stanowiska. W tym artykule omówimy czynniki, które wpływają na sukces uprawy storczyka.

Odpowiednie podłoże

Storczyki są roślinami epifitycznymi, czyli takimi, które nie rosną w ziemi, ale na powierzchni innych roślin, takich jak drzewa. W naturze ich korzenie są zanurzone w koronach drzew, gdzie zbierają wodę i składniki odżywcze. Dlatego też, w uprawie storczyków nie powinno się stosować tradycyjnych podłoży do kwiatów, takich jak ziemia lub torf.

Najczęściej stosowanym podłożem do uprawy storczyków jest kora drzewna. W handlu dostępna jest gotowa kora storczykowa, która jest już odpowiednio przetworzona i przygotowana do użycia. Można ją również przygotować samodzielnie, wykorzystując korę drzew iglastych lub liściastych. Kore należy dokładnie umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki.

Kora storczykowa powinna być dobrze przepuszczalna dla powietrza i wody, co zapewnia korzeniom storczyka odpowiednie warunki do oddychania i pobierania wody oraz składników odżywczych. Jednocześnie, kora powinna również utrzymywać odpowiednią wilgotność, aby korzenie storczyka nie wysychały.

Oprócz kory drzewnej, w podłożu do uprawy storczyków można również stosować mech sfagnowy, węgiel drzewny, perlit czy też kawałki kory sosnowej. Wszystkie te materiały mają podobne właściwości co kora drzewna – są przepuszczalne dla powietrza i wody, utrzymują odpowiednią wilgotność oraz zapewniają korzeniom storczyka odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, a dodatek węgla drzewnego chroni przed gniciem i chorobami.

W zależności od gatunku storczyka i warunków, w jakich rośnie, może być konieczne zmodyfikowanie składu podłoża. Na przykład storczyki rosnące w warunkach wilgotnych wymagają mniejszej ilości kory sosnowej i więcej mchu sfagnowego, aby podłoże było bardziej zatrzymujące wilgoć. Natomiast storczyki rosnące w suchych warunkach potrzebują więcej kory sosnowej i perlitu, aby podłoże było bardziej przewiewne.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szklanej przezroczystej osłonki do storczyków, w której dolny wypust pomaga odprowadzać wodę, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Odpowiednie podlewanie storczyków, zdjęcie storczyka

Odpowiednie stanowisko i światło

Storczyki to rośliny tropikalne, które potrzebują ciepłych i wilgotnych warunków do wzrostu. W związku z tym ważne jest, aby wybrać odpowiednie stanowisko dla swojego storczyka. Najlepsze miejsce do uprawy storczyków to okno z wystawą na wschód lub zachód. W ciągu dnia rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła, a wieczorem są chronione.

Jeśli nie masz możliwości wystawienia rośliny na wschód lub zachód, możesz umieścić swojego storczyka na południowym oknie, ale pamiętaj, że w ciągu dnia może być tam zbyt gorąco i jasno, co może doprowadzić do suchych, spalonych liści. W takim przypadku należy zastosować żaluzje lub firanki, aby zacienić roślinę w ciągu dnia.

Najlepszym rozwiązaniem dla storczyków jest naturalne światło słoneczne. Optymalne naświetlenie dla storczyków to około 12 godzin światła dziennie. Jeśli twoje storczyki otrzymują mniej niż 10 godzin światła dziennie, możesz skorzystać z lampy do roślin. Lampy do roślin są dostępne w różnych rodzajach i mocy, więc ważne jest, aby wybrać odpowiednią lampę dla swojego storczyka.

Należy unikać umieszczania storczyków w miejscach, gdzie występują gwałtowne zmiany temperatury, takie jak na przykład w pobliżu drzwi wejściowych. Takie amplitudy ciepła mogą wywołać choroby i szkodniki.

Ponownie dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie szklanej przezroczystej osłonki do storczyków, która przepuści odpowiednią ilość światła do naszej orchidei.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednie podłoże jest kluczowe dla sukcesu w uprawie storczyków. Najlepszym materiałem do tego celu jest kora drzewna lub inne materiały o podobnych właściwościach, takie jak mech sfagnowy, węgiel drzewny, perlit czy kawałki kory sosnowej. Odpowiednim miejscem dla storczyków jest okno z wystawą na wschód lub zachód, a najlepsze naświetlenie to około 12 godzin światła dziennie. W przypadku, gdy nie możesz zapewnić wystawy na wschód lub zachód, można użyć lamp do roślin. Powodzenia w uprawie!

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i interesuje cię ten temat sprawdź nasz sklep online, gdzie oferujemy duży wybór osłonek szklanych i doniczek plastikowych w różnych rozmiarach. Darmowa dostawa od 99 zł.

Osłonki Szklane do Storczyków: multiitem.pl/oslonki-szklane-do-storczykow

Doniczki Plastikowe: multiitem.pl/doniczki-produkcyjne

Blog: https://multiitem.pl/blog/