Zasady i porady podlewania storczyków

        Storczyki to piękne rośliny, które zachwycają swoimi kwiatami w wielu odcieniach i kształtach. Dzięki swojej urodzie stały się jednymi najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach. Warto jednak pamiętać, że pochodzi ona z obszarów tropikalnych co skutkuje specyficznymi wymogami dotyczącymi pielęgnacji i uprawy. W poniższym artykule postaramy się omówić podstawowe zasady podlewania storczyków, aby utrzymać rośliny w doskonałej kondycji.

Odpowiednie podlewanie storczyków, zdjęcie storczyka

Unikaj zalewania korzeni

        Storczyki w naturalnym środowisku można spotkać na drzewach, są to rośliny epifityczne, co oznacza, że ich korzenie rosną w warstwie mchu lub powierzchni kory. Wymagają znacznej wilgoci, ale nie lubią zbyt mocnego podlania. Nadmiar wody może powodować zniszczenia i choroby. Warto sprawdzać wysuszenie podłoża na którym wzrasta nasza roślina. Nawilżenie podłoża można sprawdzać ręcznie lub z pomocą domowych wskaźników jak patyk, który na po wyjęciu z naczynia i przed podlaniem powinien być suchy lub ocena wagi doniczki. Innym sposobem rozpoznania nawodnienia jest kolor korzeni, zielony mówi nam o prawidłowej kondycji storczyka, a odcienie białego ukazują suchość. Po stwierdzeniu takiego stanu należy dolać niskozmineralizowanej wody do naszego kwiatu. Warto wykorzystać specjalną osłonkę szklaną, która posiada wypust dolny na odprowadzanie wody.

Podlewaj rano

        Istnieje zasada, która mówi, że storczyki podlewa się rano, aby roślina miała czas na wchłonięcie wody i wysuszenie podłoża przed zmianą temperatury nocą. W naszym klimacie zbyt wilgotne korzenie w późnych porach mogą gnić i chorować. Proces nawadniania przeważnie wykonuje się raz tygodniowo, ale należy sprawdzać nawilżenie orchidei, ponieważ może się to różnić w zależności od pory roku.

Odpowiednie podlewanie storczyków, zdjęcie storczyków

Używaj odpowiedniej wody

        Storczyki należy podlewać miękką wodą w temperaturze pokojowej. Orchidee najlepiej rozwijają się w płynie o niskiej zawartości soli mineralnych, która dobrze wsiąka w podłoże. Najbardziej efektywna będzie woda destylowana lub demineralizowana, jeśli jednak korzystamy z wody kranowej warto ją zagotować i odstawić aż do momentu, gdy płyn osiągnie temperaturę pokojową. Zbyt duża ilość minerałów w wodzie może prowadzić do osadzania się kamienia i niekorzystnego wpływu na zdrowie rośliny

Osusz liście i kwiaty

        Orchidee należy podlewać bezpośrednio na podłoże, a nie na liście lub kwiaty. Inną metodą jest moczenie doniczek z rośliną w wodzie przez kwadrans. Jeśli podczas tego procesu zamoczymy liście lub kwiaty powinniśmy je osuszyć ściereczką lub papierem, aby uniknąć nadmiernego nawilżania, które może prowadzić do chorób.

Podsumowanie

Podlewanie storczyków to ważny element ich odpowiedniej uprawy. Pamiętaj, aby unikać zalewania korzeni, podlewać rano, używać demineralizowanej lub przegotowanej wody i nie moczyć wierzchnich części rośliny. Są to podstawowe zasady, które pomogą utrzymać Twoje storczyki w odpowiedniej kondycji, jednak każdy gatunek może mieć inne wymagania, dlatego warto zapoznać się ze swoją rośliną. Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i interesuje cię ten temat sprawdź nasz sklep online, gdzie oferujemy duży wybór osłonek szklanych i doniczek plastikowych w różnych rozmiarach. Darmowa dostawa od 99 zł, w przyszłości promocje dla subskrybentów newsletter’a. Osłonki Szklane do Storczyków: multiitem.pl/oslonki-szklane-do-storczykow Doniczki Plastikowe: multiitem.pl/doniczki-produkcyjne Blog: https://multiitem.pl/blog/
Image by aopsan
on Freepik